• تماس با ما: 1717 2253 - 021
 • ایمیل به ما: info@zwoodco.com
 • ساعت کاری: 09:00 تا 18:00

دکینگ

دکینگ

دکینگ به کفپوش فضای باز گفته میشود که عمدتا از جنس چوبی است و در اصل برگرفته شده از واژه عرشه کشتی است که از جنس چوب مخصوص و مقاوم در برابر رطوبت و ضربه ساخته شده است. در کل جهت مقاوم سازی و نگهداری بلندمدت چوب در برابر اتفاقاتی نظیر تابیدگی،قارچ و ... دو نوع فناوری متداول وجود دارد. فناوری قدیمی آن اشباع و فناوری جدید آن عملیات ترمو است که محصول نهایی آن ترمووود است . در دکینگ کشتی ها بیشتر از چوب هایی که با فناوری اشباع مقاوم سازی شده اند استفاده می شود .

دکینگ یا کفپوش فضای باز امروزی عمدتا با استفاده از چوب های حرارت دیده یا همان چوب ترموود می باشد. چوب Decking شامل انواع خالص و متنوع با طرح ها و رنگهای بدیع از انواع درختان سوزنی برگ و پهن برگ با چگالی های بالا (Hard Wood) می باشد.

دکینگ

برای ساخت دکینگ از چوب هایی چون موارد ذیل استفاده می شود:

 • انواع چوب های سوزنی برگ مثل درختان کاج که به آن softwood  نیز اطلاق میگردد.
 • چوب های پهن برگ سنگین و سخت که به آن hardwood نیز گفته میشود.
 • انواع چوب های سوزنی برگ، خشک شده به روش KD
 • انواع چوب های سوزنی برگ و پهن برگ فرآوری شده به روش Thermowood ترمووود

 

کاربرد های دکینگ یا  کفپوش فضای باز موارد ذیل است:

1-کفپوش فضای باز باغ،باغچه حیاط،دور استخر،کف آلاچیق ، مسیر عبور باغی و غیره است .

2- فضاهای داخل منزل مصل کف تراس،زیر دوش حمام، و...

3- جایگزینی برای سازه های سنگی همچون پاسیو

از گذشته های دور چوب های استخراج شده از جنگل های کهنسال جهت کف چوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

هرچند در آمریکا پس از نایاب شدن چوب های کهنسال از انواع چوب کاج تیمار شده ( چوب اشباع شده) تحت فشار بدین منظور استفاده شد. از آنجاییکه چوب های کاج با وجود تیمار شیمیایی دوام کافی نداشت، استفاده از انواع چوب های سخت  یا همان چوب درختانی که از چگالی بالاتری برخوردار هستند برای دکینگ رایج گشت.

 دکینگ ترمووود

مزایای استفاده از دکینگ چوبی یا کفپوش فضای باز

یک دکینگ چوبی بادوام و زیبا علاوه بر تکمیل معماری فضای شما، سه مزیت را برای خانه شما فراهم می آورد.

این مزیت ها عبارتند از:

 1. انطباق پذیری
 2. سبک زندگی
 3. محوطه سازی

 

انطباق پذیری:
محوطه سازی:

استفاده از دکینگ ها روشی مقرون به صرفه جهت مسطح نمودن حیاط و محوطه باز شماست. همچنین این متریال به جهت طرح و جنس و رنگش به فضای باغ شما روح می بخشد و سطح زمین با دوام و راحتی را پدید می آورد. 

decking

دکینگ چوبی و انواع آن :

دکینگ چوبی یا کفپوش فضای باز در دو نوع دکینگ ثابت و دکینگ پرتابل مورد استفاده قرار میگیرد .

 

دکینگ ثابت

در دکنیگ ثابت ابتدا در صورت نیاز شاسی کشی فلزی زیرکار انجام شده و سپس چوب های زیرسازی بر روی آن متصل و در نهایت چوب نهایی دکینگ بر روی چوب های زیرسازی پیچ میگردند در مواردی نیز که تنظیم ارتفا و شیب مد نظر باشد استفاده از پایه های خود تراز ( پداستال) جاگزین شاسی فلزی میگردند .

پدستال یا پایه خودتراز

پایه های پلاستیکی هستند که قابلیت تنظیم ارتفاع و شیب را دارا هستند و به عنوان ستون نگهدارنده چوب زیرسازی دکینگ چوبی عمل میکنند.

دکینگ پرتابل یا متحرک

دکینگ متحرک به شکل تایل های موزاییکی شکل هستند که چوب اصلی بر روی این تایل ها پیچ و صابت می گردند سپس تایل های دکینگ کنار یکدیگر قرار گرفته و بصورت نر و مادگی در داخل یکدیگر قفل و ثابت می شوند و هر زمان که نیاز بود براحتی از یکدیگر جدا و جمع آوری می شوند .

دکینگ چوبی

 

دکینگ چوبی

دکینگ های چوبی بر حسب نوع چوب به دو دسته تقسیم می شوند:

 

نرم چوب ها (SOFT WOOD)

جهت ساخت این مدل دکینگ از انواع چوب های سوزنی برگ، فرآوری شده با روش های متنوع اشباع با مواد شیمیایی pressured boiled استفاده می شود.

این مدل دکینگ در مکان های کم تردد نصب می شود.

مکان هایی چون:

 • نمای خارجی ساختمان
 • نمای داخلی ساختمان
 • اطراف استخر
 • داخل سونا

 

سخت چوب ها ( HARD WOOD)

این متریال از درختان پهن برگ که به جهت جرم حجمی و چگالی بالا و مقاومت بالایشان در برابر اصطکاک استفاده می شود. همین امر باعث می شود دکینگ سخت برای کف سازی مناسب باشد و طرفداران بیشتری پیدا کند.

 

 

دلیل اهمیت خدمات پس از فروش دکینگ

 

تعویض پیچ ها و میخ های کهنه و مستهلک

از آنجاکه در اثر رطوبت و نوسانات دما، امکان انبساط و انقباض دکینگ چوبی وجود دارد، امکان شل شدن پیچ های به کار رفته در سازه نیز وجود خواهد داشت. همین امر منجر به بالا آمدن سر پیچ ها خواهد شد. در صورت وقوع چنین اتفاقی به جای استفاده از چکش و فرو کردن همان پیچ ها، باید پیچ های قدیمی را بیرون آورده و به جای آنها پیچ های جدید جایگزین نمود.

 

تعویض پروفیل هایی که تاب برداشته اند و یا پوسیده شدند

چوب طبیعی به مرور زمان تاب بر می دارد در این صورت تعویض یک پروفیل بهترین راه حل است. درصورتیکه بخش کوچکی از پروفیل دکینگ دچار تاب بردارد می توان تا جایی که به چوب زیری می رسد را جدا و از آن بخش به بعد را با پروفایلی دیگر جایگزین کرد.  می توان از power wash با کمترین درجه ی فشار آن هم جهت پاک کردن دوده و چرک استفاده نمود. به این نکته مهم نباید فراموش شود که اگر دکینگی که شسته و تمیز نشود بستری مناسب برای رشد کپک و قارچ ها بوده و با سرعت بیشتری پوسیده می شود. البته استفاده از چوب طبیعی در دکینگ این موارد را به همراه خواهد داشت و استفاده از ترموود در دکینگ ، دکینگ چوبی شما را در برابر کلیه این موارد مقاوم و نفوذ ناپذیر می نماید .

 

zwood

مشاوره، طراحی و اجرای نمای چوبی (ترمووود)


فرم مشاوره رایگان

ارتباط با ما

تماس با ما: 1717 2253 021 یا 6941 2225 021
ارسال ایمیل به ما : info@zwoodco.com
آدرس ما: تهران، شریعتی، ابتدای ظفر
خیابان صبر، کوچه شادی، پلاک 7